Gazdaság,  Hírek

Trump 80%-os vámemelést javasol Kína ellen a kereskedelmi tárgyalások előtt

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a közelmúltban javaslatot tett arra, hogy csökkentsék a Kínából érkező termékekre kivetett vámokat, ami a kereskedelmi háború feszültségeinek csökkentésére tett újabb lépésként értelmezhető. Trump a közösségi médiában megosztotta, hogy „80%-os vám Kínára tűnik helyesnek”, ezzel jelezve a két ország közötti kereskedelmi tárgyalások előtt, hogy nyitott a feszültségek enyhítésére. A két ország kereskedelmi kapcsolatai az utóbbi időszakban erőteljesen megromlottak, ami a pénzügyi piacokat is sokkolta, és jelentős csökkenést eredményezett a Kínából az Egyesült Államokba irányuló exportban.

A kínai külügyminisztérium helyettes vezetője, Hua Chunying, a tárgyalások előtt magabiztosan nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy Peking „teljes bizalommal” bír az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi problémák kezelésében. Az áprilisi hivatalos statisztikák szerint Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, azonban a teljes exportjuk 8,1%-kal nőtt, ami a várakozásokat felülmúlta. Dan Wang, a politikai kockázatokkal foglalkozó Eurasia Group elemzője a BBC-nek elmondta, hogy mind Washington, mind Peking egyre növekvő gazdasági nyomás alatt áll, és a közelmúlt jelzései arra utalnak, hogy a kereskedelmi feszültségek csökkentése napirenden van.

A közelmúltban bejelentett tárgyalásokat fontos első lépésként értékelték a feszültségek enyhítése érdekében, de a szakértők figyelmeztettek, hogy ezek a tárgyalások várhatóan hosszadalmasak lesznek. Stephen Olson, egykori amerikai kereskedelmi tárgyaló szerint a két ország közötti rendszerszintű feszültségek nem fognak hamarosan megoldódni, és az esetleges vámcsökkentések valószínűleg csak csekély mértékűek lesznek. Az elsődleges tárgyalások vezetését az Egyesült Államok pénzügyminisztere, Scott Bessent, valamint Kína miniszterelnök-helyettese és gazdasági vezetője, He Lifeng végzi. Olson hangsúlyozta, hogy „mindenki tisztában van azzal, hogy bármilyen végleges megállapodás aktív részvételt igényel mindkét elnöktől”.

Más kereskedelmi szakértők arra figyelmeztettek, hogy még ha Trump új vámjait eltörölnék is, a két ország között még mindig jelentős problémák állnak fenn. Eswar Prasad, az IMF egykori Kínával foglalkozó részlegének vezetője úgy véli, hogy a legreálisabb cél a kétoldalú vámok csökkentése lenne, de ez még mindig magas vámbarrierek és különféle korlátozások fenntartásával járna. Trump pénteken a közösségi médiában arra kérte Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok előtt, és megjegyezte, hogy a vámcsökkentés mértéke „Scott B-re” van bízva.

A kínai-amerikai tárgyalások a napokban történtek, alig két nappal azután, hogy az Egyesült Királyság volt az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti az importvámokat egy meghatározott számú brit autóra, és lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba, cserébe új hozzáférést biztosítva az amerikai marhahúshoz és más exporttermékekhez.

A világ különböző országaiban sürgősen próbálnak hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt a következő hónapban életbe lépnének az Egyesült Államok által kivetett magas vámok. Trump áprilisban bejelentette, hogy „visszacsapó vámokat” vezet be számos ország ellen, de ezt követően azonnal 90 napra felfüggesztette őket, lehetőséget adva a kormányoknak, hogy tárgyaljanak az adminisztrációjával.

Az Egyesült Államokban működő cégek, például az Idaho állambeli Wild Rye, amely női szabadtéri ruházati termékeket gyárt, szintén figyelemmel kísérik a svájci eseményeket. A cég vezetője, Cassie Abel elmondta, hogy a vámok következtében jelentős mértékben megnövekedett az áruk szállítási költsége. „Van egy megrendelésünk, amely körülbelül 700 000 dollár értékű terméket tartalmaz, de most már 1,2 millió fontot kell fizetnünk vámok formájában, szemben a korábbi 200 000 fonttal” – nyilatkozta Abel. Hozzátette, hogy most már a cégének egyes részeit is el kívánja adni, hogy pénzt teremtsen. A következő hetekben sok vállalat figyelemmel kíséri a fejleményeket, hiszen a kereskedelmi háború további következményei hatással lehetnek a globális gazdaságra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4gkvp6438ko

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük