Gazdaság,  Hírek

Tárgyalásra készül az USA és Kína – ki enged először?

A közeljövőben Svájcban kezdődnek meg az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi tárgyalások, amelyek jelentős figyelmet kaptak a nemzetközi sajtóban. Az esemény a két ország közötti kereskedelmi feszültségek újabb fokozódását jelzi, amely a legutóbbi hónapokban drámai mértékben befolyásolta a kereskedelmi kapcsolatokat. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump áprilisban 145%-os vámot vezetett be a kínai termékekre, amelyre Kína válaszul 125%-os vámot alkalmazott. Ez a kölcsönös lépés komoly hatással volt a két ország közötti kereskedelemre, amely jelentősen csökkent az utóbbi időszakban.

A tárgyalások előtt felmerül a kérdés, hogy melyik fél fog előbb engedni a vámtarifák terén. A BBC észak-amerikai és ázsiai riporterei, Bernd Debusmann és Tessa Wong, alaposan elemezték az Egyesült Államok és Kína lépéseit a tárgyalások előtt, hogy megértsék a háttérben zajló politikai játszmákat és a lehetséges kimeneteleket. A kereskedelmi feszültségek nemcsak a két ország gazdaságát érintik, hanem globális szinten is hatással vannak a világkereskedelem alakulására.

A múlt héten Kínában zajló legnagyobb import-export vásáron a BBC helyszíni tudósítója, Laura Bicker is tapasztalatokat gyűjtött a helyi vállalatokkal, amelyek a globális kereskedelmi helyzetben próbálnak érvényesülni. A vásár résztvevői aggódnak a jövőbeli kereskedelmi kapcsolatok alakulása miatt, és a közelgő tárgyalások eredményei kulcsfontosságúak lehetnek a gazdasági stabilitás szempontjából.

Eközben Európában Ursula von der Leyen, az Európai Unió vezetője, egyesített választ adásra tett ígéretet az amerikai vámtarifákra, és figyelmeztetett arra, hogy ha a tárgyalások nem hoznak eredményt, további ellencsapásokat terveznek. Az amerikai elnök tárgyalási stratégiáját szintén alaposan elemezték, mivel Trump gyakran meglepő és váratlan lépéseket tesz a nemzetközi politikai színtéren.

A kereskedelmi konfliktus mellett más fontos események is történt a világban. Például a Közép-Keleten a Gázai övezet háborúja ellen tüntető aktivisták közül többen letartóztatásra kerültek, köztük Mahmoud Khalil, akinek szabadon bocsátását követelték a demonstrálók. A helyzet tovább bonyolódik, mivel a nemzetközi közösség egyre inkább figyelemmel kíséri a közel-keleti eseményeket, és a politikai feszültségek újabb hullámai várhatóak.

A közelmúltban történt események, mint a pápai bejelentések és a Holokauszt túlélőinek részvételével zajló ‘Élet menetelés’ is felhívták a figyelmet a globális politikai helyzetre. A világ vezetői és a katolikus egyház hívei is megemlékeztek a pápáról, aki 88 éves korában hunyt el, megörökítve ezzel az emberek szívében a vallási és politikai értékeket.

A nemzetközi kereskedelem és politika szövevénye tehát egyre bonyolultabbá válik, és a közelgő amerikai-kínai tárgyalások, valamint a globális események alakulása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a világ szeme a következő hetekben a két nagyhatalomra szegeződjön. Az amerikai elnök és a kínai vezetés közötti tárgyalások kimenetele nemcsak a két ország, hanem a világ gazdasági helyzetére is döntő hatással lesz. Az elkövetkező időszakban tehát érdemes figyelemmel kísérni a fejleményeket, hiszen a globális kereskedelem újabb formálódása előtt állunk, amelynek következményei messze túlmutathatnak a két ország határain.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/c86j6z25eejo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük