Hírek,  Mindennapok

Rettegés a szemét miatt: soha nem volt még ennyire koszos a város

A Wales-i szeméthegyek és a környezetszennyezés egyre súlyosabb problémává vált, és a helyi kampánycsoportok figyelmeztetése szerint a helyzet már „krízispontjához” érkezett. A Keep Wales Tidy éves jelentése rávilágít arra, hogy a walesi utcák tisztasága sosem volt még ilyen rossz. Az adatok szerint az utcák tisztaságának romlását főként az „útközbeni” étkezések és italok csomagolásának drámai növekedése, valamint a helyi önkormányzatok takarítási költségvetésének csökkenése okozza. Az önkormányzatok a BBC-nek nyilatkozva elmondták, hogy „küzdenek” a költségvetések fenntartásával, mivel más területeken, például a szociális gondozásban, egyre növekvő költségekkel kell szembenézniük.

A walesi kormány már dolgozik azon, hogy a helyi hatóságokkal és más érintettekkel együttműködve „tiszta és gondozottabb területeket” biztosítson. A Keep Wales Tidy jelentése szerint a legrosszabb utcatisztasági eredmények a jótékonysági szervezet felméréseinek 17 éves történetében a legrosszabbak. A Keep Britain Tidy szintén jelezte, hogy ez az ügy az egész országot érinti, és Angliában csupán „kicsiny helyek” mentesek teljesen a szeméttől. Skóciában, ahol tavaly „szemetességi vészhelyzetet” hirdettek, a helyzet továbbra is romlik.

Walesben a legrosszabb helyzet a városokban és falvakban tapasztalható, ahol a városi területek több mint 35%-a „elfogadhatatlan” szemétszintet mutatott. A legrosszabb helyzetű utcák között, amelyeket „D” osztályzattal láttak el, a legszennyezettebb területek aránya 286%-kal nőtt. A leggyakoribb szemétfajták között a dohányzással kapcsolatos hulladékok és az ételek, italok csomagolása szerepeltek. Cardiffban, ahol az önkormányzat évente több mint 7 millió fontot költ utcai takarításra, a legrosszabb „D” minősítésű utcák a város legszegényebb területein találhatók, például Elyben, Roathban, Grangetownban és Splottban.

A Splottban élő Malcolm Davies elmondta, hogy a környékén a szemét mennyisége „iszonyú”. „A ház végén lakom, és mindent megkapunk, ami csak eldobásra kerül – gyümölcs héjak, csomagolópapír fúj a kertünkbe,” mondta. „Saját kukáinkba gyűjtjük a szemetet, hogy rendben tartsuk a kertet – de már túl öreg vagyok ehhez a szemeteléshez.” A hulladék illegális lerakása is problémát jelent, és szeretné, ha kamerákat telepítenének az elkövetők elrettentésére. „Már mindent láttunk – ágyakat, kanapékat, szekrényeket – mindent,” tette hozzá Davies. „Nem túl szép, ha vendégeink jönnek, és csak a szemetet látják.”

Egy másik Splottban élő, Lynne Thomas, aki havi önkéntes szemetet takarító akciókat szervez, elmondta, hogy a szemét nagy része abból adódik, hogy az emberek helytelenül helyezik ki a kukáikat. „A sirályok okosodnak – ha bármilyen ételt tartalmazó zsák van kint, másodpercek alatt ott vannak. Szétbontják és szétszórják az utcákon,” mondta. Thomas szerint a helyzet lehangoló lehet, sokak mentális egészségére is hatással van. „Szívszorító tud lenni – tényleg befolyásolja az emberek lelkiállapotát.” Ő arra ösztönözte az embereket, hogy „legyenek proaktívak és segítsenek egymásnak” a szemétszedésben, valamint jelentsék a kidobott hulladékokat az önkormányzatnak.

A Cardiff-i önkormányzati képviselő, Norma Mackie is hangsúlyozta, hogy „a szemetelés, legyen az a földre dobva vagy járműből kidobva, néhány önző ember miatt történik”. „Ha a szemetelő emberek használnák a közterületen elhelyezett kukákat, vagy otthon dobnák el a hulladékot, akkor a problémára költött pénzt más szolgáltatásokra tudnánk fordítani,” mondta. A walesi önkormányzatok 2023-24-es évben összesen több mint 64 millió fontot költöttek utcai takarításra. Barry Island népszerű üdülőhelyén a szemét kezelése „ipari tevékenységnek” számít, amely évente több mint 250 tonna hulladékot jelent, közel 800,000 font költséggel.

A helyi hatóságok és a Keep Wales Tidy arra kérik a walesi kormányt, hogy haladjon előre a csomagolásgyártók kötelező hozzájárulásának tervezetével a szemét eltakarításának költségeihez. A hosszú ideje váratott betétdíjas rendszer szintén késlekedik a brit kormánnyal folytatott viták miatt. A Keep Wales Tidy vezérigazgatója, Owen Derbyshire kiemelte, hogy a walesi kormány fontos lépéseket tesz, de szükség van egy hosszú távú tervre a szemét csökkentésére. „Ez egy emelkedő ár, amivel jelenleg nagyon küzdünk,” mondta, hozzátéve, hogy az útközbeni ételek és italok csomagolásának drámai növekedése „ijesztő viselkedéseket” eredményez. A jótékonysági szervezet tömeges közpublicitási kampányokat, a szemét törvényeinek szigorúbb betartatását és a egyszer használatos kultúrából való elmozdulást sürgeti.

A walesi kormány elmondta, hogy „a szemét és a helyi környezeti problémák kezelése kulcsfontosságú”, ezért további forrást biztosított a Keep Wales Tidy számára az önkéntes takarító tevékenységek koordinálására, a szemét szintjének nyomon követésére és a pozitív viselkedésváltozási kampányok lebonyolítására.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c1dr1k6933no

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük