Gazdaság,  Hírek

Kolumbia szélfarmjai: ígéretek és kihívások az őslakosok számára

José Luis Iguarán, a Wayuu indiánus közösség tagja, minden reggel, amikor kilép otthona ajtaján a kolumbiai La Guajira területén, egy lenyűgöző látvány fogadja: tíz hatalmas szélturbina sorakozik a kaktuszokkal benőtt tájon, melyek a Karib-tenger felé mutatnak. A Wayuu közösség, amelynek ősei évszázadok óta élnek ezen a száraz félszigeten, hagyományosan kecskéket tenyésztett, növényeket termesztett, sót bányászott és halászott. La Guajira különleges helyszín, hiszen Kolumbia legnagyobb szélenergiájú területe, amely most a fosszilis energiahordozókról a megújuló energiaforrások felé való átmenet középpontjává vált. Azonban ez a zöld ambíció számos helyi lakos, köztük Iguarán számára is kihívások elé állítja a közösséget, amelynek területe mélyen összefonódik a kultúrával, a hagyományokkal és a természettel való szoros kapcsolattal.

Az új szélturbinák megjelenésével Iguarán közössége egy új valósággal szembesült. „Reggel felébredsz, és hirtelen már nem látod a fákat. Ahelyett, hogy a természet szépségeit látnád, a turbinák látványa és zaja fogad” – mondja. A Guajira 1, Kolumbia működő szélerőműveinek egyike, most már a közösség földjén található. További 15 szélerőmű építése van folyamatban La Guajirában, és tervek szerint még sok más fog következni. „Az éjszakákon a turbinák zaja zavarja az álmainkat. Számunkra az álmok szentek” – teszi hozzá Iguarán.

A Wayuu közösség, amely körülbelül 380,000 főt számlál Kolumbiában és Venezuelában is elterjedt, sajátos hagyományokkal és hiedelmekkel bír. Az álmok számukra egy híd a szellemi világ felé, ahol üzeneteket kapnak őseiktől, amelyeket családjuk értelmez. Bár Iguarán elismeri, hogy a Guajira 1 projekt előnyöket hozott, mint például tiszta ivóvíz, jobb utak és tartós téglaházak, amelyek helyettesítették a régi sár- és kaktusházakat, sokan mások nem osztják ezt az optimizmust. Aaron Laguna, egy Wayuu halász, aki Cabo de la Vela tengerparti falujában él, elmondja, hogy a szélerőművek tiszta energiát termelnek, de megosztottságot is okoznak a közösségek között. Az ő közössége jelenleg konzultációs folyamaton vesz részt egy közeli szélerőmű építése ügyében.

Laguna tapasztalatai szerint sokan panaszkodnak a projektek körüli átláthatóság hiányára, a nem megfelelő kártalanításra, a kulturális normák tiszteletben tartásának elmulasztására és a korrupcióra. „Rossz tárgyalások folynak, és az erőforrásokat nem a helyiek által megfelelően kezelik” – mondja. Ezek a problémák feszültségeket okoztak az energiacégekkel, sőt a Wayuu közösségek között is. Vannak, akik ellenzik a projekteket, míg mások úgy érzik, hogy kimaradnak az olyan tárgyalásokból, amelyek jövedelmet hozhatnának számukra.

Joanna Barney, a kolumbiai független kutatóintézet, az Indepaz környezetvédelmi, energia- és közösségi igazgatója hangsúlyozza, hogy sokan úgy vélik, ha valami zöld, az automatikusan jó is. Azonban Kolumbiában nincs megfelelő jogi keret, amely lehetővé tenné az ilyen projektek környezeti és társadalmi hatásainak alapos értékelését. 2024 decemberében a spanyol EDP Renováveis leállította két szélerőmű építési terveit La Guajirában, arra hivatkozva, hogy a projektek már nem gazdaságilag életképesek. Az egyik ok az volt, hogy az érintett helyi indián közösségek száma 56-ról 113-ra nőtt, ami miatt kártalanítást igényeltek.

A helyi állapotok és az energiaprojektek körüli feszültségek miatt a cégek, mint például a AES Colombia, próbálnak nyitott párbeszédet folytatni a közösségekkel, és biztosítani a tisztességes kártalanítást, valamint olyan előnyöket, mint a tiszta ivóvíz. Federico Echavarría, az AES Colombia ügyvezető igazgatója hangsúlyozza, hogy a jó közösségi kapcsolatok önmagukban nem elegendőek, és a kormánynak is segítenie kell a konfliktusok megoldásában.

Cabo de la Vela szeles partján Laguna rámutat, hogy La Guajira történelmileg elhanyagolt terület volt. Az oktatás és az egészségügy gyenge, a legtöbb vidéki közösségben nincs folyó víz. Néhány embernek még mindig órákat kell gyalogolnia, hogy vízhez jusson a jagüeyekből, az esővízzel feltöltött tározókból. Mindezek ellenére, a szélerőművek által termelt energia nem fogja őket segíteni, mivel a tervek szerint az itt termelt áram máshová kerül, és a falu továbbra is generátorokra lesz utalva, legalábbis a középtávon. A jövő talán ígéretes a tiszta energia szempontjából, de sok Wayuu számára a bizonytalanság és a sötétség érzése még mindig jelen van.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckg2ekjjgldo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük