Hírek,  Tech

A Wikipedia jogi úton támadja meg a hibás online biztonsági szabályokat

A Wikipedia mögött álló Wikimedia Alapítvány jogi lépéseket tett a legújabb Online Safety Act (Online Biztonsági Törvény) szabályozásaival szemben, amelyeket aggályosnak tartanak, mert veszélyeztethetik a szabadon dolgozó önkéntes szerkesztők biztonságát, valamint a káros tartalmak kiszűrésének képességét az oldalon. Az alapítvány a bírósági felülvizsgálatot kéri azokról a szabályokról, amelyek a törvény értelmében a legszigorúbb kötelezettségeket róhatják a Wikipediára, mint weboldalra. Phil Bradley-Schmieg, a Wikimedia jogi képviselője hangsúlyozta, hogy „sajnálatos, hogy most meg kell védenünk a Wikipedia önkéntes szerkesztőinek magánszféráját és biztonságát a hibás jogszabályoktól”.

A brit kormány megerősítette, hogy elkötelezett az Online Safety Act végrehajtása mellett, de nem kívánt nyilatkozni a folyamatban lévő jogi eljárásokról. A szakértők szerint ez az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvény ellen indítottak, bár csak annak egy szűk részét célozza meg. Ben Packer, a Linklaters jogi iroda partnere megjegyezte, hogy az Online Safety Act rendkívül széleskörű és bonyolult, és várható, hogy a törvény egyre több kihívással néz szembe, mivel a szabályozás egyes elemei életbe lépnek. „A törvény elkerülhetetlenül hatással lesz az Egyesült Királyság állampolgárainak szólásszabadságára és más emberi jogaikra, ezért ahogy egyre több rendelkezés lép érvénybe, várható, hogy további kihívások merülnek fel” – mondta Packer.

Az Online Safety Act megköveteli a szabályozótól, az Ofcomtól, hogy különböző tényezők, például a felhasználók száma és a kínált funkciók alapján kategorizálja a platformokat. Az „1. kategóriába” sorolt weboldalak – amelyek a legmagasabb szintű besorolást kapják – további kötelezettségekkel kell számoljanak a felhasználók biztonsága érdekében. Egyszerűen fogalmazva, azok az oldalak, amelyek lehetővé teszik, hogy milliónyi brit felhasználó interakcióba lépjen egymással és tartalmat osszon meg, valamint rendelkeznek ajánló rendszerekkel, valószínűleg az 1. kategóriába kerülnek. A törvényt eredetileg azzal a céllal dolgozták ki, hogy azokat a szolgáltatásokat célozzák meg, ahol a brit felhasználók a legnagyobb valószínűséggel találkoznak káros tartalmakkal, azonban a Wikipédia aggályosnak tartja, hogy a meghatározások annyira homályosak, hogy „jelentős kockázatot” jelentenek arra nézve, hogy a Wikipédia is az 1. kategóriába kerüljön.

Amennyiben ez bekövetkezne, az következményekkel járna a cikkeket író és szerkesztő önkéntesek számára, és a Wikimedia Alapítvány érvei szerint a kockázatok messze túlmutatnának a brit határokon. Az alapítvány kiemelte, hogy a további kötelezettségek, amelyek például a szerkesztők azonosításának ellenőrzésére köteleznék őket, komoly adatvédelmi és biztonsági aggályokat vetnek fel. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális advocacy alelnöke elmondta, hogy „kényszerülnénk adatokat gyűjteni a hozzájárulóinkról, ami veszélyeztetné a magánéletüket és biztonságukat, és ez azt jelenti, hogy az emberek kevésbé éreznék magukat biztonságban, mint hozzájárulók”.

A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozta, hogy nem az Online Safety Act általános ellenállására törekszik, és nem ellenzi azt az elképzelést, hogy legyenek 1. kategóriás szolgáltatások, amelyek további kötelezettségekkel tartoznak. Inkább a „Kategorizálási Szabályozások” egyes részeit támadják, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan dönt arról, hogy mely oldalaknak kell követniük a legszigorúbb kötelezettségeket. Azt állítják, hogy a jelenlegi meghatározások nemcsak azt kockáztatják, hogy olyan oldalak, mint a Wikipédia, helytelenül kerüljenek túlzott szabályozás alá, hanem azt is, hogy elkerüljék azokat a platformokat, amelyeknek valóban szigorúbb szabályozás alatt kellene működniük.

Phil Bradley-Schmieg a blogjában kifejtette, hogy „a szabályozások nemcsak a Wikipédia és hasonló alacsony kockázatú szolgáltatások túlzott szabályozásához vezethetnek, hanem el is mulaszthatják azon szolgáltatásokat, amelyek valójában aggasztják a brit társadalmat”. Az alapítvány érvei szerint önkénteseik már most is hatékonyan végzik a káros tartalmak eltávolítását a platformról. Az alapítvány képviselői azt állítják, hogy a 2024-es southporti gyilkosságok után önkénteseik napokon és éjszakákon át dolgoztak, hogy megbízható és semleges információt nyújtsanak. Ben Packer arra figyelmeztetett, hogy a Wikimedia számára nehéz feladat lesz a bíróság előtt bizonyítani, hogy a Szociális Titkár jogellenesen járt el a szabályozások kialakításakor. „Jellemzően nehéz sikeres bírósági felülvizsgálatot indítani a szabályozások ellen” – mondta. Az Ofcom eddig még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de már információt kért több oldaltól, köztük a Wikipédiától, és várja a válaszokat. Az Ofcom nyilatkozatában kifejtette, hogy „tudomásul vettük a Wikimedia Alapítvány döntését, hogy kihívja a Szociális Titkár által az Online Safety Act keretein belül meghatározott kategorizálási szabályozásokat”.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2gr8866o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük