
Áremelkedés az Egyesült Királyságban: Mennyire gyorsan nőnek az árak?
Az Egyesült Királyságban az infláció mértéke a 2025 márciusáig eltelt tizenkét hónapban 2,6%-ra emelkedett, ami ugyan kevesebb a korábbi hónapokhoz képest, de még mindig meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. A Bank of England az inflációs cél elérése érdekében folyamatosan változtatja az irányadó kamatlábakat, és 2025 során már kétszer csökkentette azokat, így jelenleg 4,25%-on állnak. A bank korábban figyelmeztetett, hogy várakozásai szerint az infláció újra emelkedni fog 2025 folyamán.
Az infláció alapvetően azt jelenti, hogy az árak idővel emelkednek. Például, ha egy üveg tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 font, akkor a tej éves inflációja 5%. Az Egyesült Királyságban a mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árának alakulását az Office for National Statistics (ONS) figyelemmel kíséri. Ez a virtuális „árukosár” folyamatosan frissül, hogy tükrözze a vásárlási szokásokat, például 2025-ben virtuális valóság sisakokat és jógaszőnyegeket adtak hozzá, míg a helyi újsághirdetéseket eltávolították.
Az ONS a korábbi tizenkét hónap árváltozásait figyeli, hogy kiszámolja az inflációt. Az infláció fő mutatója a Fogyasztói Árak Indexe (CPI), amelynek legfrissebb adatait havonta publikálják. A CPI 2025 márciusában 2,6%-on állt, ami csökkenést mutatott a februári 2,8%-hoz képest. Ez a csökkenés nagyobb mértékű volt, mint amit az elemzők előre jeleztek, és az ONS szerint ezt a ruházati termékek és cipők árcsökkenése okozta.
A Bank of England más mutatókat is figyelembe vesz, például a „maginflációt”, amikor a kamatlábak változtatásáról dönt. A mag CPI nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek általában nagyon ingadozóak, így egy pontosabb képet adhatnak a hosszú távú tendenciákról. Márciusban a maginfláció 3,4%-ra csökkent, ami enyhe csökkenés az előző havi 3,5%-hoz képest.
Az infláció jelentősen csökkent azután, hogy 2022 októberében 11,1%-os csúcsot ért el, ami 40 éve a legmagasabb érték volt. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az árak csökkennek, csupán annyit, hogy lassabban emelkednek. Az infláció 2022-ben a Covid-19 világjárvány utáni olaj- és gázkereslet növekedése, valamint az orosz-ukrán háború következtében ismét megugrott. Az infláció a 2%-os cél felett maradt, részben a magas élelmiszerárak miatt.
A Bank of England, amikor az infláció 2%-os célja felett alakult, 5,25%-ra emelte a kamatlábakat, ami 16 éves csúcsot jelentett. A cél az volt, hogy ha a kölcsönzést drágábbá teszik, az emberek kevesebb pénzt költenek. Ez egyben arra is ösztönözheti az embereket, hogy többet takarékoskodjanak, ami csökkenti a termékek iránti keresletet és lassítja az árak emelkedését. Ugyanakkor a kamatok emelése kockázatokat is hordoz, hiszen a magasabb jelzálogkamatok a háztartások számára nehézségeket okozhatnak, és a vállalkozások is kevesebb kölcsönt mernek felvenni, ami a munkahelyteremtést is akadályozhatja.
A Bank of England 2024 augusztusában és novemberében, valamint 2025 februárjában és májusában csökkentette a kamatlábakat, elérve ezzel a 4,25%-ot. Andrew Bailey, a Bank kormányzója elmondta, hogy a májusi döntés hátterében az infláció csökkenése állt, és jelezte, hogy további „fokozatos és óvatos” csökkentések is várhatóak. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok azt mutatják, hogy a globális gazdaság mennyire kiszámíthatatlan lehet.
Az Egyesült Királyság gazdaságának lassulására is számítanak a vámok miatt, ami alacsonyabb inflációt eredményezhet, mint amit előzetesen vártak. A legfrissebb hivatalos adatok szerint a brit munkavállalók bérnövekedése meghaladta az inflációt, hiszen 2025 decemberétől februárig az átlagos bérnövekedés (bónuszok nélkül) 5,9% volt. Az infláció figyelembevételével a bérek 3%-kal nőttek ebben az időszakban.
A magánszektor bérei gyorsabban nőttek, mint a közszolgáltatásokban dolgozóké. Az Egyesült Államok és az EU országai is igyekeznek mérsékelni az árnövekedéseket, hiszen az euróövezet inflációja 2025 áprilisában 2,2%-ra csökkent, ami márciushoz képest stagnálást mutat, míg februárban 2,3%-on állt. A Federal Reserve, az Egyesült Államok központi bankja, az utóbbi években többször is csökkentette a kamatlábakat, és májusban ismét döntött a kamatok változatlanul tartásáról, figyelembe véve a vámok által generált bizonytalanságot.

