Érdekességek,  Hírek

XIV. Leo pápa új korszakot hirdet a katolikus egyházban

A halál fájdalmát követően az új kezdet öröme ragyogott fel a római Szent Péter téren. A meleg májusi napfény még mindig magasan állt az égen, amikor egy hangos kiáltás hallatszott a tér körüli utcákban. Az emberek megdöbbenve néztek egymásra, majd a telefonjaikra, mielőtt futni kezdtek a szűk sikátorokban a Vatikán felé. „Fehér füst, fehér füst!” kiáltották, miközben a térhez közeledtek. Amikor megérkeztek, a fehér füst még mindig lebegni látszott az Apostoli Palota bal oldalán, ahol 133 bíboros zárt ajtók mögött szavazott a katolikus egyház új vezetőjének megválasztásáról. Az este napfénye átsütött a Szent Péter-bazilika apostolainak szobrain, a harangok vidáman kongtak a téren, miközben fiatalok és idősek egyaránt a tömegen keresztül cikáztak. Egy csoport apáca kézen fogva igyekezett elkerülni a riportereket és a kamerákat. Alig három héttel korábban Ferenc pápa áldását adta a tömegre a Szent Péter-bazilika erkélyéről, és emlékének súlya még mindig ott lebegett a téren. A legtöbben, akik az új pápa megválasztására vártak, Ferenc pápa örökségéről beszéltek, és arról, hogy az új pápa is kövesse a nyomdokait.

„Most érkeztünk Amerikából,” mondta egy Amanda nevű nő a BBC-nek. „Olyan, mintha egy áldás lenne. Mi ezért jöttünk, és most itt van.” „Istenien időzítve!” viccelődött. Két stílusos húszas éveikben járó nő azt mondta, hogy „majdnem sírni fognak”. „Történelmi pillanat, őrületes,” mondta az egyik, hozzátéve, hogy reméli, a következő pápa „legalább olyan jó lesz, mint az előző”. Ezt a véleményt sokan osztották a nézőtéren, ahogy közeledtek a pillanathoz, amikor kihirdették Leo XIV. pápát. „Nem számít, honnan jön, amíg követi Ferenc példáját, és egységet teremt nekünk, katolikusoknak,” mondta egy francia nő, miközben öt gyermekét terelgette a tér elejére.

Amikor Dominique Mamberti, a protodeákon, aki a híres „Habemus Papam” bejelentést hivatott átadni, megjelent az erkélyen, a Szent Péter tér zsúfolásig megtelt. A tömeg elcsendesedett, amikor Robert Francis Prevost nevét kihirdették. A tudatosabb emberek azonnal felismerhették a chicagói születésű, 69 éves bíborost, aki hosszú évekig misszionáriusként dolgozott Peruban, mielőtt püspökké nevezték ki. Azonban sokak arca először megdöbbent, és mivel a telefonhálózat szinte teljesen le volt fedve, a legtöbben nem tudták gyorsan utánanézni az interneten – így az első benyomás, amit Leo XIV. pápáról szereztek, az volt, ahogyan bemutatkozott az igényes erkélyről. Eleinte láthatóan meghatódott, fehér és piros miseruhában öltözve, magabiztos, de enyhén akcentussal beszélő olasz nyelven egy sokkal hosszabb beszédet olvasott fel, mint elődje, Ferenc pápa 2013-ban.

„Itt szeretném, ha ez a béke üdvözlet minden szívbe és családba eljutna… és az egész világ körüli emberekhez. Legyen veletek a béke,” kezdte az új pápa, miközben a tér egyre csendesebbé vált. Beszéde alatt gyakori tapsvihar kísérte, különösen, amikor a „béke” szót kilenc alkalommal említette, és az elhunyt Ferenc pápát. Amikor a beszéd egyik szakaszát spanyolul mondta el, amelyben megemlékezett perui idejéről, a tömeg különböző pontjain dél-amerikaiak éljenezték. Hangsúlyozta az egység fontosságát is, és a végén arra kérte az embereket, hogy együtt imádkozzanak. Amikor az Ave Mariát kezdte el mondani, a tér mély zümmögéssel követte őt, sokan a saját nyelvükön imádkoztak.

A tömeg lassan kezdett el távozni a térről. Ahogy az emberek elhaladtak mellettük, egy fiatal pár szorosan ölelkezett, boldogan. „Még mindig libabőrös vagyok,” mondta Carla Barcelonából. „Az energia ragályos, hihetetlen – ez az első alkalom, hogy itt vagyunk, és számomra 100%-ban szürreális,” mondta Juan, aki Ecuadorból érkezett, és soha nem járt még a Vatikánban. Amikor arról kérdezték, mi a reménye Leo XIV. pápával kapcsolatban, azt válaszolta: „Hogy a Szentlélek vezesse őt. Remélem, ez azt jelenti, hogy mindannyian együtt tudunk haladni a jövőben.”

Gemma, egy római lakos, elmondta, hogy még a Robert Prevost névről sem hallott, amíg ma reggel rá nem bukkant az Instagramon. „A tér reakciója nem volt túl meleg,” tette hozzá barátja, Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki felkapta volna a vizet.” „De szép estét éltünk meg, szép alkalmat,” mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém. És ez az új pápa csak 69 éves, szóval ki tudja, mikor lesz a következő?” Ahogy a tér kiürült, a Vatikán körüli éttermek megteltek zarándokokkal, pappal és turistákkal. A párok az utolsó szelfiket készítették a bazilika előtt. Az Apostoli Palotában, amely most már megnyílt, Robert Prevost egy rövid magánimádságot tartott, majd először lépett be a Sixtus-kápolnába Leo XIV.-ként, a 267. pápaként. Észak-Írország katolikusai is reagáltak az új pápa hírére, míg a Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. A pápák neve megváltoztatása hagyomány, így Leo XIV. testvére, Louis is megjegyezte, hogy semmi sem lesz már ugyanaz az ő kinevezése után. Robert Prevost sok peruvi számára büszkeség forrása, akik úgy vélik, ő képviseli az országukat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckgrwy5pyyjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük