
Örményország szilícium-völgyet álmodik a Kaukázusban
Örményországban a technológiai oktatás korán kezdődik, és ez a fiatalok kreativitásának és innovációs képességeinek kibontakozásához vezet. Jereván külvárosában, egy tipikus háromszintes állami iskolában találkozhatunk Slavikkal, aki kilencéves és éppen a saját találmányát mutatja be: egy dobozt, amely három LED fényt tartalmaz. Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki az órát vezeti, büszkén mondja el, hogy Slavik megtanulta, hogyan kell irányítani a készüléket, és hogy az ő által írt programkód látható a dobozban. Mellette Eric és Narek, a 14 éves fiatalok, egy okos üvegház modellt mutatnak be, amely automatikusan figyeli a hőmérsékletet és a ventilátorokat egy mobilalkalmazás segítségével vezérli. A többi diák is lelkesen mutatja be saját találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okos otthoni projekteket. A 11 éves Arakel egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amely egy visszahúzható ruhaszárítót tartalmaz. „Ezzel megkönnyítettem édesanyám munkáját, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor,” mondja. „Amikor esik az eső, a kötél a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.” Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laborórákon vesznek részt, ahol programozást, robotikát, kódolást és 3D modellezést tanulnak. Az Armath program 2014-ben indult, és neve angolul „gyökeret” jelent. Ma már 650 Armath labor található az iskolákban szerte Örményországban.
A kezdeményezést a Fejlett Technológiai Vállalatok Szövetsége (UATE) indította, amely több mint 200 ömény high-tech céget képvisel. Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója elmondja, hogy a céljuk az, hogy Örményország technológiai központtá váljon, amely a lehető legnagyobb értékeket termeli ki az ország és a világ számára. Jereván tágas, nyitott irodájában beszél arról, hogy ma már körülbelül 4000 technológiai vállalat működik Örményországban. Az Armath a UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának része. Karapetyan úr hangsúlyozza, hogy a program a legjobb köz-public partnership az országban. „Tőkét vonunk be a magánszektorból, iskolákba megyünk, és Armath laborokat alapítunk, az eszközöket pedig adományozzuk,” mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium pedig évente 2 millió dollár (1,5 millió font) költségvetést biztosít az oktatók fizetésére.” Jelenleg több mint 600 oktató és 17 000 aktív diák van. „A cél, hogy évente 5000 tehetséges fiatal döntson úgy, hogy mérnök lesz,” mondja Karapetyan.
Örményország egy 2,7 millió lakosú, tengerpart nélküli ország, a legkisebb a Dél-Kaukázusban, és évtizedek óta zárva tart a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal fennálló területi viták miatt. Ellentétben szomszédjaival, Örményországnak nincsenek természeti erőforrásai vagy tengeri kijáratai, de a szovjet korszak alatt a matematika és a számítástechnika központja volt. 1956-ban megalapították Jerevánban a Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, amely 1960-ra már két első generációs számítógépet fejlesztett ki. Ma az ország ezen örökségére építve arra törekszik, hogy a Kaukázus technológiai hatalmasává váljon. E téren már van néhány sikerélmény: a Picsart, egy AI-alapú fotó- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás, 2011-ben indult Örményországban, és ma már 1,5 milliárd dollárra becsülik a cég értékét. Más örmény sikertermékek közé tartozik a Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, valamint a Service Titan, amely üzleti szoftvereket kínál.
Örményország technológiai ökoszisztémáját 2022-ben váratlanul megerősítette Oroszország Ukrajna elleni inváziója, amelynek következtében sok orosz IT-szakember hagyta el hazáját, és sokan Örményországban telepedtek le. Eközben az amerikai chipgyártó óriás, az Nvidia is átköltöztette orosz irodáját Örményországba. Vasily, egy orosz IT-tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, elmondja: „Örményország volt a legbarátságosabb hely az oroszok számára, hogy segítsen nekik a költözésben és az alkalmazkodásban.” Becslése szerint az orosz IT-közösség Örményországban most 5-8 ezer főből áll. Ez az áramlás segített betölteni a kulcsfontosságú szakemberhiányokat az ország tech szektorában, különösen az adatok feldolgozása, kiberbiztonság és pénzügyi technológiák terén.
A jövőre nézve a remények magasak Örményország technológiai fejlődésével kapcsolatban. Samvel Khachikyan, a SmartGate programigazgatója, aki a technológiai befektetésekre összpontosít, optimistán nyilatkozik a szektorról. A Service Titan példáját említi, amely tavaly decemberben tőzsdére lépett New Yorkban, és most már több mint 10 milliárd dollárra értékelik. Az ilyen sikertörténetek arra utalnak, hogy Örményország előtt fényes jövő állhat a technológia terén, és a fiatalok oktatása, valamint a nemzetközi kapcsolatok kiépítése kulcsfontosságú szerepet játszik ebben a fejlődésben.

