
Kék Eredet: Az első női űrhajósok biztonságban tértek haza a Földre
Katy Perry, a világszerte ismert popénekes és öt másik nő, sikeresen tértek vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin űrhajójával a világűrbe utaztak. A repülés során Perry mellett ott volt Lauren Sánchez, Bezos menyasszonya, valamint Gayle King, a CBS népszerű műsorvezetője, aki elmondta, hogy az utazás egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer (62 mérföld) magasságba emelkedett, átlépve a világűr nemzetközileg elismert határát, és néhány pillanatra megtapasztalhatták a súlytalanság állapotát.
A fedélzeten olyan neves személyiségek is helyet kaptak, mint Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, polgári jogi aktivista, és Kerianne Flynn, filmproducer. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyről emelkedett a levegőbe 08:30 körüli helyi időben (14:30 BST). A kapszula ejtőernyővel segített lágy leszállással tért vissza a Földre, miközben a rakéta meghajtója is sikeresen landolt Texasban. A kapszulában hallható volt a lelkes éljenzés, ahogy a mentőcsapat megérkezett, hogy összegyűjtse őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. „Annyira büszke vagyok erre a csapatra,” mondta könnyes szemmel. „Nem tudom szavakba önteni.” Egy pillanatra megállt, majd hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt,” mondta, hozzáfűzve, hogy ez nem az volt, amire számított. „Csendes volt, de igazán élő.”
A következő, aki kiszállt, Katy Perry volt, aki megcsókolta a földet és egy margarétát emelt a magasba – a lánya neve is Daisy. Gayle King szintén térdre ereszkedve csókolta meg a földet. „Csak egy pillanatot szeretnék szentelni a földnek, csak értékelni szeretném,” mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott és kiáltotta: „Űrbe mentem!”
A földön sok híresség figyelte a kilövést. Khloé Kardashian a nézőtérről azt mondta: „Nem gondoltam volna, hogy ennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Annyi az adrenalin bennem, és csak itt állok.” „Bármit is álmodsz, elérhető közelségbe került, különösen a mai világban. Álmokat merjél nagyot álmodni, kívánj a csillagokra – és egy nap talán te is közöttük lehetsz,” tette hozzá.
Oprah Winfrey is megosztotta véleményét barátjáról, Gayle Kingről, elmondva, hogy ő egy idegengépen való repüléskor nagyon ideges. „Minden alkalommal, amikor repülünk, ő valakinek az ölében ül a legkisebb turbulencia esetén. Valódi, komoly szorongása van a repülés miatt. És ez… ez az ő félelmeinek legyőzése,” mondta. Az űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótát, és a legénység nem irányította manuálisan a járművet.
A legutolsó all-female űrrepülés több mint 60 éve történt, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet kozmonauta, egyedül repült a Vostok 6 űrhajón. Azóta nem történt hasonló repülés, de nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatásban. A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, ezért minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor egyes kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez turizmus, nem űrkutatás, és a hivatásos űrhajósok tudományos kutatások érdekében végzik küldetéseiket az emberiség javára. „A hírességek nem az emberiség küldöttei – ők saját okból mennek az űrbe,” mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója. „Ezek a repülések izgalmasak és jelentősek, de talán frusztrációt is okozhatnak az űrkutatók számára,” tette hozzá.
A repülés sokféle reakciót generált a közösségi médiában, az örömtől a haragig. Dr. Tanya Harrison, a Outer Space Institute szakértői hálózat tagja elmondta: „Sok kommentet láttam a közösségi médiában, amelyek arról szóltak, hogy ‘Ó, ez olyan, mint a Való Világ háziasszonyai Marsra mennek’ vagy ‘Ez az oligarchia az űrben, olvasd a szobát, a időzítés borzalmas.'” De: „Sok pozitív vélemény is érkezett. Az emberek azt mondták: ‘Ó, ez annyira menő. Katy Perry az űrbe megy.'”
A Blue Origin, amelyet 2000-ben alapított Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította, egy magánűrvállalat. Bár a Blue Origin nem hozta nyilvánosságra a jegyek teljes árát, a helyfoglaláshoz 150 000 dolláros előleg szükséges, ami hangsúlyozza ezen korai repülések exkluzivitását. A vállalat, a szuborbitális turizmus mellett, hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdi leszálló rendszereket.
A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, és az egyes repülések után a rakétamotor visszatér a kilövőállásra függőleges landolásra, csökkentve ezzel az összköltségeket. Az Egyesült Államok törvénye szerint az űrhajósoknak átfogó képzésen kell részt venniük a specifikus szerepeikhez. A Blue Origin szerint a New Shepard utasait két napos képzésen részesítik, amely a fizikai állóképességre, vészhelyzeti protokollokra, a biztonsági intézkedések részleteire és a súlytalanság kezelésére összpontosít.
A űrturizmus felemelkedése kritikákat váltott ki amiatt, hogy túl exkluzív és környezetkárosító. A támogatóik érvelnek, hogy a magánvállalatok gyorsítják az innovációt és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. Brian Cox professzor a BBC-nek nyilatkozva 2024-ben azt mondta: „Civilizációnknak szüksége van arra, hogy túllépjen a bolygónkon sok okból,” és úgy véli, hogy a NASA és a kereskedelmi cégek közötti együttműködés pozitív lépés. A rakéta motorjának kipufogógázai olyan gázokat és részecskéket tartalmaznak, amelyek hatással lehetnek a Föld éghajlatára és ózonrétegére. A Blue Origin weboldalán, „Bolygónk védelme” címmel, azt állítja: „Repülés közben a New Shepard motorjának égése során keletkező egyetlen mell

