
India Szilícium-völgye víz alatt áll az özönvízszerű esőzések után
Bengaluru, India déli részén, melyet gyakran neveznek az ország Szilícium-völgyének, a közelmúltban súlyos áradásokkal küzdött. A várost a hatóságok magas készültségbe helyezték, mivel előrejelzések szerint további, az esős évszak előtt érkező záporok várhatók kedden, a Andamán-tenger felett kialakult ciklonális képződmények miatt. A hétfői nap folyamán három ember, köztük egy 12 éves fiú életét vesztette az esőzések következtében. Bengaluru nemcsak India, hanem a világ egyik legnagyobb technológiai központja is, ahol számos globális technológiai cég működik. Ezek a vállalatok a szélsőséges időjárás miatt arra kényszerültek, hogy alkalmazottaiknak otthoni munkavégzést javasoljanak a megáradt utak miatt.
A város több része hétfőn rekord mennyiségű csapadékot, összesen 100 mm-t (4 hüvelyk) kapott, ami a legmagasabb érték 2011 óta. CS Patil, a regionális meteorológiai szolgálat igazgatója a híradóknak elmondta, hogy ez a jelenség „ritka” Bengaluru esetében. Az áradások nemcsak a közlekedést akadályozzák, hanem jelentős anyagi károkat is okoznak. Egyik jelentős informatikai folyosón, ahol a szoftvercégek találhatók, az i-Zed nevű vállalat kerítése hétfő reggel összeomlott, ami egy 35 éves női alkalmazott halálát okozta. A közlekedők a térdig érő vízben gázoltak, míg sok autó a vízzel elöntött utcákon parkolt. A víz egyes városrészek házaiba is beáramlott.
A hatóságok tájékoztatása szerint a városi önkormányzat 210 olyan területet azonosított, amely hajlamos az áradásokra, és folyamatosan dolgoznak a helyzet orvoslásán. DK Shivakumar, Karnataka állam helyettes miniszterelnöke hétfőn azt nyilatkozta a sajtónak, hogy a bengalurui lakosoknak nem kell aggódniuk. Ugyanakkor a közszolgáltatásokkal és az infrastruktúrával kapcsolatos kritikák özöne érkezett a közösségi médiában, ahol sokan a város leromlott állapotaira panaszkodtak. „Nincs más város, amely annyira félelmet és tehetetlenséget kelt az esős időszak alatt, mint Bengaluru” – írta egy felhasználó az X platformon.
Annu Itty, aki nyolc éve él a városban, a BBC-nek elmondta, hogy az infrastruktúra különösen gyenge a monszun idején. „Ironikus módon éppen az újonnan fejlesztett területek – amelyek a virágzó technológiai szektor számára épültek – szenvednek a legjobban az áradásoktól” – tette hozzá. Itty, aki közpolitikai területen dolgozik, rámutatott arra, hogy a környezeti határokat figyelmen kívül hagyó várostervezés és a kormányzati felelősségvállalás hiánya miatt a bengalurui lakosoknak kell megküzdeniük a következményekkel.
Karnataka, melynek Bengaluru a fővárosa, jelenleg a Kongresszus párt irányítása alatt áll. Az államban ellenzékben lévő Bharatiya Janata Párt (BJP) kritizálta a helyi kormányt, hogy nem képes kezelni az esőzésekkel kapcsolatos problémákat, annak ellenére, hogy több millió rúpiát költöttek az infrastruktúrára. A BJP sürgette, hogy azonnal szabadítsanak fel 10 milliárd rúpiát (117 millió dollár, 87,5 millió font) a segélyezési műveletekhez. A helyi kormány azonban megvédte magát, mondván, hogy ezek régi problémák, amelyek évtizedek óta fennállnak, és különböző kormányok és adminisztrációk figyelmen kívül hagyták őket.
Az áradások az utóbbi években rendszeres jelenséggé váltak Bengaluru területén. Szakértők részben a város tavainak és mocsaraiknak gyors beépítését, valamint a rossz várostervezést okolják a válságért. Ananda Rao, az Információs Technológiai Szövetség elnöke, amely több mint 450 szoftvercéget képvisel, a BBC-nek elmondta, hogy a gyakori áradások „kényelmetlenséget és nehézséget” okoznak a vállalkozások számára. „Bengaluru jelentős adókat fizet – mind egyéni, mind ingatlanadó formájában. Nincs visszatérés ezen a befektetésen” – mondta, és felszólította az állami kormányt, hogy dolgozzon a város infrastruktúrájának hosszú távú megoldásain. Az időjárási események és a városi élet kihívásai továbbra is komoly figyelmet igényelnek, hiszen a lakosok biztonsága és jóléte mindennél fontosabb.

