
Hormonnal kezelt marha nem kerül be az Egyesült Királyságba az amerikai megállapodás után, állítja a kormány
A brit kormány határozottan kijelentette, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem fog megjelenni az Egyesült Királyság piacán, miután a héten megkötött vámmegállapodás lehetővé teszi a marhahús kereskedelmének növekedését mindkét irányban. Az új megállapodás ellenére sok brit gazda és fogyasztó aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a megállapodás megnyithatja az ajtót a hormonokkal nevelt marhahús importja előtt, amelyet az Egyesült Államokban széles körben használnak. A brit kormány azonban hangsúlyozta, hogy a húsbiztonsági ellenőrzéseket és a tanúsítási eljárásokat úgy alakítják ki, hogy a hormonkezelt hús ne juthasson be az Egyesült Királyság területére.
A Nemzeti Gazdasági Szövetség (National Farmers’ Union) arra kérte a kormányt, hogy nyújtson részletesebb információkat arról, hogyan fogják végrehajtani ezeket az ellenőrzéseket, hogy a biztonsági előírások betartása biztosított legyen. Darren Jones, a Kincstár főtitkára azt nyilatkozta, hogy az élelmiszer-szabályozás szabályai nem változtak, és a megállapodás nem fogja ezeket megváltoztatni. Hozzátette, hogy a határellenőrzésért felelős ügynökségek képesek lesznek a húsok hormon-nyomok tesztelésére, és szankciókat alkalmaznak azokkal szemben, akik megszegik a törvényt.
Ian McCubbine, egy Surrey-i marhatenyésztő aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy megnövekedhet az Egyesült Államokból származó marhahús mennyisége az Egyesült Királyságban. „Honnan tudhatjuk, hogy mit tesznek a húsba?” – tette fel a kérdést a BBC Today programjában. McCubbine hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságban ötven éve építik az ipart, amely erős környezeti előnyökkel és állatjóléti normákkal rendelkezik. „A félelem az, hogy az amerikai marhahús alacsonyabb minőségű lehet” – tette hozzá.
Az Egyesült Királyság 1989-ben leállította a hormonkezelt marhahús importját, miután az Európai Unióban betiltották azt, mondván, hogy az biztonsági kockázatot jelent. Az amerikai gazdák azonban általában növekedési hormonokat használnak a marhahús termelésének szerves részévé. Ezek a hormonok segítenek a tehenek izomtömegének növelésében, ami olcsóbbá teszi a húst. Az Egyesült Államok és más országok, például Ausztrália, amelyek szintén alkalmazzák ezt a módszert, azt állítják, hogy a hormonkezelt marhahús nem jelent egészségügyi kockázatot. Ennek ellenére sok fogyasztó tartózkodik tőle, és többen online megjegyezték, hogy a jövőben inkább az Egyesült Királyságban termelt húst keresik.
A vámmegállapodás keretében az Egyesült Királyság évente legfeljebb 13 000 tonna marhahús importját engedélyezheti az Egyesült Államokból vámmentesen. Ez körülbelül egy közepes méretű steak-et jelentene felnőttenként egy évben. Jelenleg az Egyesült Államok körülbelül 1 000 tonna marhahúst exportál az Egyesült Királyságba, 20%-os vám mellett, ahogy azt az Egyesült Királyság Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériuma (Defra) is megerősítette. Cserébe az Egyesült Királyság több marhahúst is eladhat az Egyesült Államoknak, szintén legfeljebb 13 000 tonnát, alacsonyabb vámmal, mint jelenleg.
A megállapodás részeként csökkentik az Egyesült Királyságból az Egyesült Államokba irányuló autók vámját, ugyanakkor az amerikai etanol exportját is olcsóbbá teszik az Egyesült Királyság számára. Liz Webster, a Save British Farming csoport alapítója is megosztotta McCubbine aggodalmait a közösségi médiában, kijelentve, hogy „a luxusautók vámcsökkentéséért cserébe megnyitottuk kapuinkat az amerikai marhahús és etanol előtt”. Hozzátette, hogy a határellenőrzések alig működnek, így kérdéses, hogyan fogják érvényesíteni a szabványokat.
Néhány közösségi média felhasználó javasolta, hogy a vásárlók figyeljenek a Red Tractor címkére, amely azt jelzi, hogy a hús az Egyesült Királyságban készült. „Én a helyi hentesemnél fogok vásárolni, aki ismeri a helyi gazdákat és tudja, hogy honnan származik a marhahús” – osztotta meg valaki a véleményét. A Defra nyilatkozata szerint az amerikai termelőknek nyomon követési és tanúsítási eljárásokat kell alkalmazniuk, hogy bizonyítsák, hogy megfelelnek az Egyesült Királyság élelmiszer-szabványainak az exportálás érdekében. A hormonokat általában a marhák zsírosabbá tételére használják a termelés késői szakaszában, így a nyomok az ellenőrzések során azonosíthatók lennének. A kormány diplomáciai sikerének tekinthető a megállapodás megszületése, ami enyhülést jelent a gépjárműgyártók számára.

