Hírek,  Tech

Elton John és Dua Lipa védelmet kér az AI ellen

Dua Lipa, Sir Elton John, Sir Ian McKellen és Florence Welch is azon neves művészek között szerepel, akik nyílt levélben szólították fel a brit miniszterelnököt, hogy frissítse a szerzői jogi törvényeket, hogy védelmet nyújtson az alkotók számára az egyre terjedő mesterséges intelligencia (AI) technológiákkal szemben. A több mint 400 brit zenész, író és művész által aláírt levél Sir Keir Starmernek lett címezve, és hangsúlyozza, hogy a megfelelő védelem hiánya azt jelentheti, hogy az alkotók „odaadják” munkájukat a technológiai cégeknek. A levélben az is szerepel, hogy a brit kreatív ipar helyzete is veszélybe kerülhet, ha nem történik lépés a jogi keretek megerősítése érdekében.

A művészek azt kérik a miniszterelnöktől, hogy támogassa a Data (Use and Access) Bill módosítását, amely megkövetelné a fejlesztőktől, hogy átláthatóan tájékoztassák a szerzői joggal rendelkezőket arról, hogy miként használják fel anyagaikat az AI modellek képzésére. A kormány szóvivője elmondta, hogy céljuk a kreatív ipar és az AI cégek fejlődésének elősegítése, ezért konzultációt indítottak, amely reményeik szerint mindkét szektornak kedvező megoldásokat kínál. Hangsúlyozták, hogy csak olyan változtatásokat fognak figyelembe venni, amelyekben teljesen biztosak, hogy azok a kreatorok érdekeit szolgálják.

Az aláírók között megtalálható Kazuo Ishiguro, a Nobel-díjas író, David Hare drámaíró, valamint Kate Bush és Robbie Williams énekesek is, de a Coldplay, Tom Stoppard és Richard Curtis is csatlakozott a felhíváshoz. Sir Paul McCartney is aláírta a levelet, és korábban a BBC-nek nyilatkozva kifejezte aggodalmát amiatt, hogy a mesterséges intelligencia kárt okozhat a művészeknek. A levélben az áll, hogy „gazdaságot teremtünk, tükrözzük és népszerűsítjük a nemzeti történeteket, mi vagyunk a jövő innovátorai, és az AI annyira szükségeltetik ránk, mint az energia és a számítógépes készségek.”

A művészek aggodalmaikra a brit kormány javasolt módosítására reagálva fogalmaztak meg kéréseket, amelyet Baroness Beeban Kidron terjesztett elő, és amely lehetőséget adna az AI fejlesztőknek és az alkotóknak egyaránt, hogy olyan licencelési rendszereket alakítsanak ki, amelyek lehetővé teszik az ember által létrehozott tartalom jövőbeli felhasználását. Ezzel szemben nem mindenki ért egyet a művészek megközelítésével. Julia Willemyns, a Centre for British Progress agytröszt társalapítója úgy véli, hogy az ilyen javaslatok hátráltathatják az Egyesült Királyság növekedési törekvéseit. Véleménye szerint a javasolt intézkedések nem akadályozzák meg a külföldi cégeket abban, hogy felhasználják a brit kreatív ipar tartalmait.

Egyre több művész kifejezi aggodalmát amiatt, hogy a generatív AI rendszerek fejlesztéséhez szükséges adathalmozás során a szerzői joggal védett munkáikat felhasználják. Ezek az eszközök egyre népszerűbbek és elérhetőek a fogyasztók számára, azonban a hatékonyságuk mellett sok kritikát is kaptak az adatfelhasználásuk és az energiaigényük miatt. Februárban olyan neves művészek, mint Annie Lennox és Damon Albarn, egy csendes albumot adtak ki, hogy tiltakozzanak a kormány szerzői jogi törvényeinek tervezett módosítása ellen.

A kormány konzultációt indított a javasolt változtatásokról, amelyek lehetővé tennék a fejlesztők számára, hogy az interneten található alkotói tartalmakat felhasználják a modellek kidolgozásához, hacsak a jogtulajdonosok nem döntenek úgy, hogy „nem kívánják” ezt. Ishiguro rámutatott, hogy az eddigi előrelépések korlátozottak, és a kormány úgy tűnik, hogy elismerte, hogy az opt-out javaslatok nem működhetnek. Azt is hangsúlyozta, hogy létfontosságú, hogy a kormány megfelelően kezelje ezt a helyzetet.

A közelmúltban a parlamenti képviselők elutasítottak egy külön módosítást, amelyet Baroness Kidron terjesztett elő, és amely arra irányult, hogy az AI fejlesztők felelősséget vállaljanak a brit szerzői jogi törvények betartásáért. Kidron most azt állítja, hogy a javasolt új módosítások átláthatósági kötelezettségei segíthetik a licencszerződések kialakítását az alkotók és a cégek között. Az Egyesült Királyság unikális helyzetben van ahhoz, hogy globális szereplővé váljon a nemzetközi AI ellátási láncban, de ennek kihasználásához elengedhetetlen a javasolt átláthatóság.

A kormány azt nyilatkozta, hogy fontos, hogy alaposan megvizsgálják a konzultációra érkezett válaszokat, de ugyanakkor alapozniuk kell a következő lépésekre is. Ennek érdekében elkötelezték magukat egy jelentés és gazdasági hatásvizsgálat közzététele mellett, amely feltérképezi a vita minden oldalát. Az ügy tehát folyamatosan fejlődik, és a művészek, a jogalkotók és a technológiai cégek közötti párbeszéd kulcsfontosságú lesz a jövőbeli alkotói jogok védelme szempontjából.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c071elp1rv1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük