
Butch és Suni 9 hónapnyi űrbeli kaland után hazafelé indulnak
Hosszan tartó űrbeli kaland után, amit kilenc hónapnyi tartózkodás jellemzett, Butch Wilmore és Suni Williams, a NASA űrhajósai végre útra keltek haza. Eredetileg csupán nyolc napra tervezett küldetésük drámaian megnyúlt, miután az űrhajó, amivel érkeztek, technikai problémákkal küzdött. Az űrhajósok most egy SpaceX kapszulában utaznak vissza a Földre, Nick Hague NASA-űrhajóssal és Aleksandr Gorbunov orosz űrhajóssal együtt. A négy fős csapat kedden, 05:05 GMT (01:05 EDT) időpontban leválasztotta az ISS-ről a kapszulát, és várhatóan Florida partjainál landolnak, 21:57 GMT (17:57 EDT) körül. A leszállási időpont azonban változhat, ha az időjárási körülmények nem kedvezőek. Ezzel a küldetéssel véget ér egy olyan időszak, amely világszerte felkeltette az emberek figyelmét, de a hazautazás végső szakasza nem lesz zökkenőmentes.
A SpaceX Dragon kapszula gyors és tűzforró visszatérést fog tenni a Föld légkörébe, ahol a hőmérséklet akár 1600 Celsius-fok is lehet. A kapszula hirtelen lassulása során az űrhajósok jelentős g-erőket fognak tapasztalni, körülbelül négyszeresen a Föld gravitációját. Végül négy nagy ejtőernyő nyílik ki, lehetővé téve, hogy a jármű óvatosan landoljon az óceánban. Helen Sharman, Nagy-Britannia első űrhajósa megjegyezte, hogy ez a izgalmas utazás megéri a kockázatot. „Tapasztalt űrhajósok, de csodálatos érzés lesz számukra visszatérni a Földre. A friss levegő az első, amit megéreznek” – nyilatkozta a BBC Newsnak.
Butch és Suni története 2024 júniusában kezdődött, amikor részt vettek a Starliner űrhajó első emberes tesztrepülésén, melyet a Boeing űripari cég fejlesztett. Azonban a kapszula több technikai problémával nézett szembe az űrállomásra vezető út során, és úgy ítélték meg, hogy túl kockázatos lenne az űrhajósok hazaszállítása. A Starliner végül biztonságosan tért vissza üresen a Földre szeptember elején, de ez azt jelentette, hogy a két űrhajósnak új járműre volt szüksége a visszatéréshez. A NASA végül a következő ütemezett repülést választotta: egy SpaceX kapszula, amely szeptember végén érkezett az ISS-re. Ez a kapszula két űrhajóssal indult, így két hely üresen maradt Butch és Suni visszatérésére, azonban a küldetés tervezett időtartama hat hónap volt, ami azt jelenti, hogy az űrhajósok tartózkodása a korábban tervezettnél hosszabb lett.
A cserecsapat érkezése vasárnap volt az utolsó lépés Butch és Suni visszatéréséhez, és miután rövid átadás történt az új csapattal, a küldetésük véget ért. A NASA párosa jól fogadta a vártnál hosszabb űrutazást. Számos kísérletet hajtottak végre az űrállomáson, és űrsétákat is végeztek, Suni pedig megdöntötte azt a rekordot, hogy ő az a nő, aki a legtöbb időt töltötte az űrállomás külső részén. A küldetés során, hiába nevezték őket „elzártnak”, valójában sosem voltak valóban veszélyben. A küldetés során mindig voltak olyan űrhajók, amelyek az űrállomásra csatlakoztak, hogy szükség esetén hazavigyék őket és az ott tartózkodókat.
Butch Wilmore az indulás előtt pár héttel elmondta, hogy nem zavarták őket a küldetés hosszabbítása. „Felkészülten érkeztünk, hogy hosszabb ideig maradjunk, még ha rövid tartózkodásra is készültünk. Ez az, amit az emberi űrrepülés jelent” – mondta. Suni hozzátette, hogy szomorú, hogy ez valószínűleg az utolsó küldetése. „Az a tény, hogy itt élünk, ebben a nagyon különleges helyen, csodálatos perspektívát ad” – mondta. „Nem akarom elveszíteni ezt a inspiráló érzést, amikor elhagyom, úgyhogy valahogy meg kell őriznem.”
A pár küldetése még nagyobb figyelmet kapott, miután a SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk azt állította, hogy politikai okok miatt hagyták őket az űrben, és a cége hamarabb is haza tudta volna hozni őket. A NASA tisztviselői azonban azt mondták, hogy döntéseik a repülési ütemezésen és az űrállomás igényein alapultak. Garrett Reisman, egy korábbi NASA-űrhajós, elmondta, hogy jó okok voltak, amiért a NASA nem választott dedikált mentőmissziót. „Ez nem csökkentette volna jelentősen Butch és Suni űrbeli tartózkodását – néhány hónapot megspóroltak volna, de a haszon nem volt akkora” – mondta. „A költségek viszont magasak voltak – ezek a legénységi küldetések több száz millió dollárba kerülnek.”
Amint az űrhajósok hazaérkeznek, a Johnson Űrközpontba viszik őket Houstonban, Texasban, ahol orvosi szakértők ellenőrzik őket. A hosszú távú űrbeli küldetések hatással vannak a testre, mivel az űrhajósok csonttömeget és izomtömeget veszítenek. A vérkeringés is érintett, és a folyadékmozgások a látásra is hatással lehetnek. Az alkalmazkodás a gravitációhoz időbe telhet, ezért a páros kiterjedt edzésprogramot kap, hogy a testük vissza tudjon szokni a földi élethez. Azonban Butch és Suni elsődleges prioritása a családjuk, barátaik és házikedvenceik látogatása lesz.

