
Fedezd fel az Északi-táron található műkincsek titkos raktárát
Magasan az Északi-sarkkör fölött található Svalbard szigetcsoport Norvégia szárazföldje és az Északi-sark között helyezkedik el. A megfagyott, hegyvidéki és távoli környezet nem csupán sarkvidéki medvékről, hanem néhány szórványos településről is híres. Ezek közül a legismertebb Longyearbyen, a világ legészakibb városa, amely egyben a sarkvidéki élet különleges színhelye is. A település határán, egy bezárt szénbányában található az Északi-sark Archívum (Arctic World Archive – AWA), amely egy földalatti adatmegőrző létesítmény. Az AWA célja, hogy megőrizze az információkat a technológiai elavulás, az idő és az öregedés ellen, így a látogatók és ügyfelek évtizedekre, akár évszázadokra is megőrizhetik digitális adataikat filmre rögzítve.
Rune Bjerkestrand, az archívum alapítója, aki egyúttal a norvég adatmegőrző vállalat, a Piql vezetője is, elmondta, hogy az archívum célja az információk megőrzése. „Ez egy olyan hely, ahol biztosíthatjuk, hogy az információk túléljék a technológiai elavulást” – mondja, miközben a látogatókat bevezeti a sötét alagútba, amely 300 méter mélyen halad a hegy oldalába, az archívum fém ajtajához. Az ajtón belül egy szállítódoboz található, amely ezüst csomagokkal van tele, mindegyik csomag filmen tárolt adatokat tartalmaz. Bjerkestrand hangsúlyozza, hogy az archívum rengeteg emléket és örökséget őriz: „Ez lehet digitális művészet, irodalom, zene, mozgókép, mindent, amit csak el lehet képzelni.”
Az archívum indulása óta nyolc év telt el, és több mint 100 depositum érkezett különböző intézményekből, cégekből és magánszemélyektől több mint 30 országból. Az archívumban fellelhető digitális műtárgyak között megtalálható a Taj Mahal 3D-s modellje, az Vatikáni Könyvtár ősi kéziratai, valamint a Föld műholdas megfigyelései és Edvard Munch híres festménye, a Sikoltás is. Az AWA kereskedelmi működés keretein belül zajlik, és a Piql technológiájára támaszkodik, amelynek Bjerkestrand az irányítója.
Svalbard tökéletes helyszín a biztonságos adatmegőrzéshez, hiszen távol van a háborúktól, válságoktól és természeti katasztrófáktól. Bjerkestrand hangsúlyozza, hogy a föld alatt sötét, száraz és hűvös a környezet, a hőmérséklet pedig egész évben fagypont alatt marad, ami ideális a filmek hosszú távú megőrzésére. Az archívum ellenáll a globális felmelegedés hatásainak is, mivel a vastag sarkvidéki permafroszton belül található, amely elvileg megóvja a tartalmát a jövőbeli klímaváltozásoktól.
A kamrában található egy másik nagy fém doboz is, amely a GitHub Code Vault-ot rejti. A szoftverfejlesztő itt százakra rúgó nyílt forráskódú filmet archivált, amelyek az operációs rendszerek, szoftverek, weboldalak és alkalmazások alapjai. Kyle Daigle, a GitHub operatív igazgatója a BBC-nek elmondta, hogy az ő cégük is különböző hosszú távú tárolási megoldásokat vizsgált, mivel a szoftverek jövője rendkívül fontos az emberiség számára.
A Piql központjában Norvégia déli részén a digitális fájlokat fényérzékeny filmre kódolják. A cég munkatársa, Alexey Mantsev elmagyarázza, hogy a kliensadatok bitjeit és bájtait képekké alakítják, amelyeket a filmre rögzítenek. Az így létrejött képek a film feldolgozása után szürke színűek, de közelről nézve a felületük apró QR-kódokhoz hasonlít. Az adatok nem törölhetők vagy módosíthatók, és könnyen visszanyerhetők a filmről, ami a jövőben is biztosítja az információk megőrzését.
A hosszú távú tárolás egyik kulcsfontosságú kérdése, hogy a jövő generációi megértik-e majd, mi mindent őriztek meg, és hogyan lehet azt visszanyerni. Ezt a problémát a Piql is átgondolta, ezért a filmre nyomtatott útmutatót is készítettek, amely optikai úton olvasható. Mivel nap mint nap egyre több adat keletkezik, a szakértők figyelmeztetnek a digitális sötét kor veszélyeire, amely a technológiai fejlődés következtében következhet be. Az AWA évente három alkalommal fogad depositumokat, és a legutóbbi látogatás során olyan felvételek és kéziratok kerültek a raktárba, amelyek veszélyeztetett nyelveket és Chopin zeneszerző munkáit tartalmazzák.

