Érdekességek,  Hírek

Hongkongi pro-pekingi informátor: Miért jelentettem fel sokakat a rendőrségen

Hongkongban napjainkban egyre aggasztóbb jelenség a társadalmi feszültségek növekedése, amellyel a helyi lakosság szembesül. Az elmúlt években a városban egyre több ember számolt be arról, hogy figyelmeztette a hatóságokat másokat, akiket a nemzeti biztonsági törvény megsértésével gyanúsítanak. Az egyik ilyen ember Innes Tang, aki korábban bankár volt, most pedig úgy véli, hogy kötelessége, hogy figyelje a környezetét, és jelentse, ha bármilyen gyanús tevékenységet észlel. A BBC-nek adott interjújában kifejtette, hogy a nemzeti biztonsági törvény megsértése miatt már több tucat embert jelentettek fel, köztük olyanokat is, akik a bevásárlóközpontokban a gyarmati időkből származó zászlókat lengettek, vagy olyan pékségek alkalmazottait, akik a tiltakozások szimbólumait ábrázoló tortákat árultak.

A nemzeti biztonsági törvényt, amelyet Peking vezetett be egy évvel a 2019-es hongkongi tömegtüntetések után, sokan bírálták, mivel az korlátozta a szólásszabadságot és a sajtószabadságot, valamint új, informálásra épülő kultúrát teremtett. A törvény bűncselekménynek nyilvánítja azokat a tevékenységeket, amelyek „szakadáshoz” (Kínától való elszakadás), „aláásáshoz” (a kormány hatalmának vagy tekintélyének aláásása) vagy külföldi erőkkel való együttműködéshez kapcsolódnak. Ezenkívül a 23. cikkely is szigorította a korlátozásokat, amely tavaly került szavazásra.

A törvény bevezetése óta több mint 300 embert tartóztattak le nemzeti biztonsági bűncselekmények miatt, és becslések szerint több mint 300 000 hongkongi hagyta el végleg a várost az utóbbi években. Azok, akik a hatóságok figyelmébe kerülnek, gyakran elviselhetetlen nyomás alatt állnak. Pong Yat-ming, egy független könyvesbolt tulajdonosa, aki nyilvános beszélgetéseket szervez, elmondta, hogy gyakran kap ellenőrzéseket a kormányzati osztályoktól, amelyek „névtelen panaszokra” hivatkoznak.

Innes Tang nem az egyetlen, aki ilyen típusú megfigyelést végez. A hongkongi hatóságok saját nemzeti biztonsági hotlájnt hoztak létre, amely 890 000 bejelentést kapott 2020 novembere és 2023 februárja között. Tang elmondása szerint ő és önkéntesei a közösségi médiából szedték össze azokat a tevékenységeket és megjegyzéseket, amelyek véleményük szerint sérthetik a nemzeti biztonsági törvényt. Az ő munkájuk során majdnem 100 egyént és szervezetet jelentettek a hatóságoknak, és Tang meg van győződve arról, hogy a bejelentéseknek van hatása, hiszen sok esetben a rendőrség nyomozást indított.

A politikai szakértők, mint Kenneth Chan, aki a demokratikus mozgalomban aktívan részt vett a 90-es évek óta, megjegyzik, hogy a közélet és a társadalom feszültsége tovább nőtt. Chan elmondta, hogy barátai, diákjai és kollégái közül többen távolságot tartanak tőle, mivel nyíltan bírálja a rendszert. A hongkongi kormány válasza erre az volt, hogy „nagy jelentőséget tulajdonít az akadémiai szabadság és az intézményi autonómia védelmének”, ám hangsúlyozta, hogy az oktatási intézményeknek be kell tartaniuk a törvényeket.

Tang saját motivációját a város iránti szeretete adja, és elmondása szerint fiatal korában, amikor Hong Kong még brit gyarmat volt, alakultak ki nézetei Kínáról. Bár sokan a demokratikus jogokat és szabadságokat fontosnak tartották, Tang úgy véli, hogy sok hongkongi inkább a megélhetésével volt elfoglalva, mintsem a politikai igazságossággal.

A 2021-es választási reform, amely megtiltotta, hogy mások, mint „hazafiak”, akik „lojalitást esküdtek a Kínai Kommunista Párt iránt”, fontos pozíciókat töltsenek be a kormányban, tovább súlyosbította a helyzetet. A demonstrációk száma drámaian csökkent, és a demokratikus pártok, mint például a Hongkongi Demokratikus Párt, megszűntek létezni. Innes Tang most azzal foglalkozik, hogy külföldön folytatja tevékenységét, és a genfi ENSZ-konferenciákon képviseli Kína álláspontját a hongkongi helyzetről.

A helyzet Hongkongban mindennapi félelmekkel és bizonytalanságokkal telített, ami nemcsak a politikai aktivisták életét érinti, hanem minden egyes hongkongi polgárét is. Ahogy Tang is megjegyezte, a jelenlegi rendszer kihívásokkal néz szembe, és a jövő kérdései továbbra is megoldatlanok maradnak.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c87p97w72exo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük