Gazdaság,  Tech

Örményország szilícium-völgyet álmodik a Kaukázusban

Örményországban a technológiai oktatás már korán elkezdődik, és ez a gyakorlat a főváros, Jereván külvárosi iskoláiban is megfigyelhető. Egy tipikus háromszintes állami iskolában találkozunk Slavikkal, aki kilencéves és már büszkén bemutatja saját találmányát: egy dobozt három LED világítással. A tanfolyamot vezető 21 éves Maria, aki technikai oktató, elmondja, hogy Slavik megtanulta, hogyan irányítsa a készüléket, és a programozási nyelvet is. A kódot, amit látunk, ő írta. Mellette a 14 éves Eric és Narek egy okos üvegház modellt mutatnak be, amely a hőmérsékletet figyeli és automatikusan szabályozza a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. A gyerekek lelkesedése töretlen, mindenki bemutatja saját találmányát: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosház projekteket. A tizenegy éves Arakel egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amelyen egy kihúzható ruhaszárító is található. „Ezzel megkönnyítettem anyukám munkáját, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor,” magyarázza. „Amikor esik az eső, a huzal a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.” Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákon vesznek részt, ahol programozást, robotikát, kódolást és 3D modellezést tanulnak. Az Armath elnevezésű program 2014-ben indult, ami angolul „gyökeret” jelent. Ma már 650 Armath labor található iskolákban szerte Örményországban.

Az Armath kezdeményezést az UATE, azaz a Fejlett Technológiai Vállalkozások Uniója alapította, amely több mint 200 magas technológiai vállalatot képvisel az országban. Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója elmondja, hogy a céljuk az, hogy Örményország technológiai központtá váljon, amely értékeket teremt az ország számára és a világ számára is. Az UATE vezetője szerint mostanra körülbelül 4,000 technológiai vállalat működik Örményországban. Az Armath program része az UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési kezdeményezésének. Karapetyan úr elmondja, hogy ez a program az ország legnagyobb sikeres köz-public partneri együttműködése. „A magánszektorból tőkét vonunk be, iskolákba megyünk, és Armath laborokat alapítunk, az eszközöket pedig adományozzuk,” mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít számunkra a tanárok bérének kifizetésére.” Jelenleg több mint 600 oktató dolgozik a programban, és 17,000 aktív diák tanul. A cél az, hogy évente 5,000 tehetséges fiatal mérnök legyen.

Örményország egy tenger nélküli ország, 2,7 millió lakossal, a legkisebb a Dél-Kaukázusi régióban. Határait szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal évtizedek óta lezárták, mivel területi viták vannak. A szomszédos országokkal ellentétben Örményország nem rendelkezik természeti erőforrásokkal vagy tengeri kijárattal, de a Szovjetunió idején matematikai és számítástechnikai központ volt. 1956-ban megalapították Jerevánban a Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, amely 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztett ki. Ma Örményország ezt a hagyományt használja fel, ambícióval, hogy a Kaukázus technológiai hatalmává váljon. Az ország már bizonyította, hogy képes a fejlődésre: 2011-ben indult el a Picsart, egy mesterséges intelligenciával működő fénykép- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás, amely mára 1,5 milliárd dollárra értékelik. Emellett más örmény sikertörténetek is léteznek, mint például a Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, és a Service Titan, amely üzleti szoftvereket kínál.

A nemzeti diaszpóra jelentős előnyöket biztosít Örményország technológiai fejlődésének. A világban élő örmények körülbelül 75%-a más országokban él, különösen az Egyesült Államokban, ahol körülbelül 1,6 millió örmény származású ember él, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate programigazgatója, amely kaliforniai és örmény befektetésekkel foglalkozik, hangsúlyozza, hogy az amerikai tech iparban sok örmény szereplő található. A SmartGate segít az örmény vállalkozóknak abban, hogy az Egyesült Államokban működjenek, intenzív kapcsolati hálózatot biztosítva számukra. Az örmény startupok sokszor először a hazai piacon tesztelik termékeiket. Irina Ghazaryan, a Dr Yan nevű alkalmazás alapítója, amely lehetővé teszi az örmények számára, hogy könnyebben találjanak orvosokat, szintén erről tanúskodik. Az ő tapasztalataik alapján az örmények körében egyre nagyobb az igény az orvosi szolgáltatásokra.

2022-ben váratlan lökést kapott Örményország technológiai ökoszisztémája, miután Oroszország megszállta Ukrajnát. Számtalan orosz IT szakember hagyta el hazáját, sokan közülük Örményországban telepedtek le. Az Nvidia, az Egyesült Államok chipgyártó óriása is az orosz irodáját Örményországba helyezte át. Vasily, egy orosz IT tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, elmondja, hogy az ország barátságosabb volt az oroszokkal, segítve őket az alkalmazkodásban. Becslése szerint az orosz IT közösség Örményországban már 5,000 és 8,000 fő között mozog. Ez a bevándorlás fontos szerepet játszott az ország technológiai szektorának fejlődésében, különösen az adatfeldolgozás, a kiberbiztonság és a pénzügyi technológiák terén. Az optimizmus a jövőt illetően továbbra is magas, és a szakértők úgy vélik, hogy Örményország technológiai ipara a közeljövőben jelentős növekedésnek indulhat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük