Egészség,  Tech

Lehetnek-e az AI terapeuták valódi alternatívái az emberi segítségnek?

Az utóbbi években egyre többen fordulnak mesterséges intelligencia által működtetett csevegőbotokhoz, hogy segítséget, támogatást kapjanak mentális egészségi problémáik kezelésében. Egy Kelly nevű nő például hónapokon át napi három órát töltött el chatbotezéssel, miközben a hagyományos NHS beszélgetésterápiára várt. A csevegőbotok számára az volt a vonzó, hogy mindig rendelkezésre álltak, és olyan bátorító hangot adtak, amit a családjától nem kapott meg. Kelly elmondta, hogy a csevegőbotok beszélgetései segítettek neki átvészelni egy nehéz időszakot, amikor szorongással, alacsony önértékeléssel és egy kapcsolatának megszakadásával küzdött. „Nem egy érzelmekkel teli családból származom – ha problémád volt, csak túlléptél rajta”, mondta. A csevegőbotokkal való interakció könnyebbé tette számára a helyzet kezelését, mivel nem kellett attól tartania, hogy valaki más ítélkezően reagál.

Bár a chatbotezést sokan elismerik, mint a szakmai tanácsadás alternatíváját, a szakértők figyelmeztetnek, hogy ezek a programok nem helyettesíthetik a valós terapeutákat. A Character.ai, a csevegőbotokat fejlesztő cég maga is figyelmezteti felhasználóit, hogy a csevegőbotok nem valódi személyek, és amit mondanak, azt fikcióként kell kezelni. Azonban a botok nem mindig adnak helyes vagy hasznos tanácsokat. Egy 14 éves fiú öngyilkossága után a Character.ai ellen eljárást indítottak, mert a fiú a csevegőbotok egyik karakterével beszélgetve úgy tűnt, hogy a bot bátorította őt az öngyilkosságra. A cég tagadta a vádakat, de ezzel a tragédiával felmerül a kérdés: vajon milyen felelőssége van a technológiai cégeknek a felhasználók mentális egészségének védelmében?

A mentális egészségügyi szolgáltatások iránti kereslet az Egyesült Királyságban drámaian megnőtt az utóbbi években, a várólisták soha nem látott méreteket öltöttek. 2023 áprilisi adatok szerint csak Angliában közel 426 000 mentális egészségügyi beutalást végeztek, ami öt év alatt 40%-os növekedést jelent. A magánterápia költségei pedig sokak számára megfizethetetlenek, hiszen az Egyesült Királyságban átlagosan 40-50 fontot kérnek el óránként. A csevegőbotok tehát gyors megoldást kínálhatnak azok számára, akik nem tudják megfizetni a hagyományos terápiát vagy akiknek azonnali segítségre van szükségük.

A mesterséges intelligencia lehetőségeit kihasználva különböző csevegőbotokat fejlesztenek, amelyek képesek az önsegítő technikák tanítására is. Ilyen például a Wysa, amely már több helyi NHS szolgáltatáshoz is elérhető. A csevegőbotok a kognitív viselkedésterápia módszereit alkalmazzák, hogy segítsenek a felhasználóknak a gondolataik és cselekedeteik újraformálásában. Azonban a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a mesterséges intelligencia alapú rendszerek nem helyettesíthetik az emberi terapeutákat, mivel a botok nem képesek érzékelni a nem verbális jeleket, amelyek rendkívül fontosak a terápiás folyamatban.

Nicholas, aki autizmussal, szorongással és OCD-vel küzd, szintén a Wysát használja, hogy támogassa magát, mivel a felnőttkorba lépve a személyes támogatás szinte teljesen megszűnt számára. Elmondása szerint a csevegőbotok használata sok szempontból megkönnyítette a helyzetét, mivel az interakció a botokkal könnyebben kezelhető, mint az élő emberekkel. Az alkalmazás lehetőséget biztosít a felhasználóknak, hogy önállóan keressenek mentális egészségügyi támogatást, és különböző technikákat, például légzőgyakorlatokat és vezetett meditációt is kínál, míg várakoznak a szakemberre.

Bár a csevegőbotok hasznosak lehetnek, a szakértők egyetértenek abban, hogy nem helyettesíthetik a személyes terápiát. A kutatások azt mutatják, hogy bár a chatbotok segíthetnek a szorongás és depresszió tüneteinek csökkentésében, a valós emberi kapcsolat elengedhetetlen a hatékony kezeléshez. Kelly tapasztalatai is azt mutatják, hogy a csevegőbotok válaszai idővel egyre kielégítőbbé váltak. „Néha frusztráló volt, ha nem tudtak mélyebbre menni egy adott témában, és rájöttem, hogy lényegében egy falba ütközöm”, mondta.

A csevegőbotok használata tehát kettős élű fegyver. Míg sok felhasználó hasznosnak találja őket a várakozási idő alatt, a szakértők figyelmeztetnek, hogy a chatbotok nem helyettesíthetik a megfelelő, szakmai segítséget nyújtó terapeutákat. Az AI technológia fejlődése izgalmas lehetőségeket kínál, de a mentális egészségügyi ellátás terén még sok a megoldásra váró kérdés. Az emberek széles körben óvatosan viszonyulnak a csevegőbotokhoz, és sokan úgy vélik, hogy a technológia csak egy átmeneti megoldás lehet a túlterhelt mentális egészségügyi rendszerben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ced2ywg7246o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük