Érdekességek,  Tech

Az AI-t elutasító emberek

Sabine Zetteler, egy londoni kommunikációs ügynökség vezetője, határozottan elutasítja az mesterséges intelligencia (AI) használatát. Zetteler elmondása szerint, ahogy egy közelmúltban olvasott mondás is kifejezi, nem látja értelmét olyan dolgok olvasásának, amelyeket nem emberek írtak. „Miért olvasnék el valamit, amit valaki nem volt hajlandó megírni?” – kérdezi. Az ügynöksége körülbelül tíz fős csapatot foglalkoztat, és azt vallja, hogy az AI alkalmazása nemcsak a munkahelyi értékeket, hanem a személyes kapcsolatokat is aláássa. Zetteler véleménye, hogy az AI által generált tartalmak nem tükrözik az emberi érzelmeket vagy a kreativitást, ami szerinte elengedhetetlen a kommunikációban.

Az AI világméretű elterjedése, különösen a ChatGPT 2022 végén történt bevezetése óta, gyors ütemben növekszik. A szoftvercég, a Semrush statisztikái szerint a ChatGPT havonta több mint öt milliárd látogatást generál. Azonban az AI rendszerek, például a ChatGPT betanítása óriási mennyiségű energiát igényel, és a működtetésük is energiaigényes. A Goldman Sachs által készített jelentés alapján egy ChatGPT lekérdezés majdnem tízszer annyi elektromos áramot használ, mint egy Google keresés. Ez sokakat aggaszt, hiszen a környezeti hatások egyre inkább előtérbe kerülnek a társadalmi diskurzusban.

Florence Achery, a Yoga Retreats & More tulajdonosa, szintén elutasítja az AI használatát, mivel úgy véli, hogy az ellentétes a vállalkozásának alapelveivel, amelyek az emberi kapcsolatokra építenek. „Az AI lényegében lélektelen, és a vállalkozásom alapvető értékeivel ellentmond” – mondja Achery, aki Londonban él. Megjegyzi, hogy az AI működtetése hatalmas energiafogyasztással jár, amit sokan nem ismernek fel. Zetteler is elismeri, hogy az AI bizonyos esetekben, például a vak emberek számára nyújtott előnyök révén hasznos lehet, de aggasztja a társadalomra gyakorolt hosszú távú hatása.

A kérdés, hogy az AI elterjedése milyen hatással lesz a vállalkozásokra, sokakat foglalkoztat. Zetteler megjegyzi, hogy ha a versenytársai AI-t használnak, akkor lehetséges, hogy hátrányba kerül. „Mindig van lehetőség a költségek csökkentésére, de mi a siker mérése? Ha azt nézzük, mennyit járulunk hozzá a társadalomhoz, és mennyire vagyunk elégedettek az életünkkel, akkor más a mérce” – állítja.

Seattle-ben él Sierra Hansen, aki a közszolgáltatások területén dolgozik, és ő is elutasítja az AI használatát. Szerinte az AI használata károsítja a problémamegoldó képességünket. „Az agyunk segít a napi teendőink megszervezésében, nem pedig az AI segédlettel” – mondja. Hansen hangsúlyozza, hogy a kritikai gondolkodás a humán tevékenység lényege, és ha az egyszerű feladatokat AI-ra bízzuk, azzal elveszítjük a képességeinket.

Ezzel szemben a digitális marketing területén dolgozó Jackie Adams (nem a valódi neve) kezdetben szintén elutasította az AI-t, de amikor a kollégái elkezdték használni a technológiát, neki is alkalmazkodnia kellett. „Az AI használata kezdetben lustaságnak tűnt, de amikor rádöbbentem, hogy a munkahelyi követelmények megváltoztak, muszáj volt váltanom” – mondja Adams. Most már úgy érzi, hogy az AI használata nem csupán kényelmi funkció, hanem a munkáját is segíti.

James Brusseau, a Pace University filozófia professzora, aki az AI etikájára specializálódott, úgy véli, hogy a lehetőség az AI elkerülésére már elmúlt. „Ha tudni akarjuk, miért hoztunk egy döntést, szükségünk van emberekre. Ha ez nem számít, akkor valószínűleg AI-t fogunk használni” – mondja Brusseau. A jövőben bizonyos szakmák, mint például az időjárás-előrejelzés és az érzéstelenítés, várhatóan teljesen automatizálódnak, míg más területeken, mint például a bírósági döntések, továbbra is szükség lesz az emberi jelenlétre.

A mesterséges intelligencia növekvő hatása sokakat aggaszt, és bár egyesek már alkalmazzák is a technológiai újítást, sokan még mindig keresik a választ arra, hogyan egyensúlyozhatják az AI előnyeit és hátrányait. Az AI jövője és hatása a társadalomra még sok kérdést vet fel, és a diskurzus folytatódik, ahogy egyre többen szembesülnek a technológiai változásokkal.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15q5qzdjqxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük